Omilostněná lékařka: Jsem nevinná!

PRAHA - Pyrrhovým vítězstvím lze nazvat dárek, který dostala pod stromeček od prezidenta republiky lékařka Hana Burešová ( 36). Milost! Nebude potrestána za šíření tuberkulózy, za což ji odsoudil Obvodní soud pro Prahu 10. Lékařka dobrodiní prezidenta vnímá jako milý dárek, ale cítí se nevinná! I když Václav Havel nařídil, aby se v trestním řízení nepokračovalo, omilostněná lékařka chce, aby ji obžaloby zbavil soud! Cítí to jako povinnost ke svým 30 tisícům kolegů, kteří by na lavici obžalovaných kvůli špatné vyhlášce mohli kdykoliv stanout stejně jako ona.
Rozsudek, který lékařku odsoudil k podmíněnému trestu, nebyl pravomocný. Hana Burešová se proti němu odvolala a je odhodlána za svou pravdu bojovat třeba až u mezinárodního soudu.
" Nepodávala jsem žádost o milost, ani nikdo z mých blízkých. O to větší bylo mé překvapení, když jsem ji dostala," řekla lékařka.
" Nestačí mi ale, že nemohu být potrestána. Chci, aby bylo řečeno, že mé jednání nebylo trestným činem," dodala Hana Burešová.
Přesně před rokem se lékařka spolehla na slib známého nemocného muže, u něhož bylo podezření na TBC, že ho dopraví na speciální vyšetření do nemocnice. To se ale nestalo a pacient o čtyři dny později zemřel.
Vyhláška, na základě níž Hanu Burešovou obvinila policie a odsoudil soud, považuje lékařka za paskvil.
Její součástí je totiž seznam 33 chorob. Lékaři vědí, že u každé je třeba postupovat zcela jinak. Nevědí to ale policisté ani soudci. Kdyby lékařka postupovala striktně podle ní, vozily by infekční sanitky například každého s podezřením na spalničky nebo syfilis! " Ta vyhláška je špatná a musí se změnit. Oslovila jsem už senátorku Roithovou a poslankyni Táňu Fišerovou. Obrátím se i na odbor hygieny ministerstva zdravotnictví, který je jejím autorem," řekla lékařka s tím, že je její povinností věc dotáhnout až do úplného konce. Cítí to jako povinnost vůči odborné veřejnosti, která se postavila na její obhajobu. " Nechci, aby to, co se stalo mně, potkalo kohokoliv z kolegů lékařů," vysvětlila Burešová své odhodlání.
Alena Sobotková
Blesk
Datum vydání: 27.12.2002

 

Havel dal milost lékařce z Vinohrad

Nebude-li včas zvolen Havlův nástupce, nebude mít milosti kdo udělovat.
Těsně před Štědrým dnem udělil prezident Václav Havel milost jedenácti lidem. Patří mezi poslední, kteří jsou Havlem omilostněni, protože prezidentovi zbývá měsíc do doby než Hrad opustí.
Zřejmě nejznámější z jedenácti "vánočních" milostí je případ lékařky pražské Vinohradské nemocnice, která byla stíhána za to, že nenechala hospitalizovat muže, u něhož se později ukázalo, že byl nakažen tuberkulózou.
Prezident letos udělil celkem 76 milostí a jeho mluvčí Ladislav Špaček odmítl sdělit, zda Havel do konce svého mandátu ještě nějaké zvažuje. "Takové informace nikdy předem nesdělujeme. Podobně jako amnestie patří do utajované agendy," řekl Špaček.
Ročně přijdou do prezidentské kanceláře či na ministerstvo spravedlnosti na čtyři tisíce žádostí o milost. Pokud by nebyl Havlův zástupce zvolen do doby, kdy nynější prezident z Hradu odejde, neměl by milosti kdo udělovat.
Po ukončení mandátu prezidenta přecházejí sice některé z jeho pravomocí přecházejí na další ústavní činitele, ale právo na udělení milostí či amnestie mezi ně nepatří. Podle právníka Oldřicha Choděry by institut prezidentské milosti mohl nahradit zvláštní zákon. "Ale nepředpokládám, že by tomu zákonodárci byli příliš nakloněni," dodal právník.
Kromě vinohradské lékařky dostali v předvečer Štědrého dne od Havla milost například také dva muži odsouzení za zpronevěru. První z nich byl odsouzen na dva a půl roku za to, že vybral bez souhlasu majitelky ze spořitelních knížek peníze a větší část si nechal, ale hájí se tím, že peníze vrátil. Na ženu, která ho obvinila, podal trestní oznámení kvůli křivé výpovědi.
Druhý muž, odsouzený na sedm let, prodal firmu, ale místo aby za utržené peníze vypořádal své závazky, použil je jinak. "Odsouzený trpí podle znalců vážnou duševní poruchou," zdůvodňuje se milost na internetových stránkách prezidentské kanceláře.
Havel omilostnil i ženu, odsouzenou za neplacení alimentů podmínečně ke třem měsícům a muže odsouzeného za krádež měděných kabelů k 11 měsícům.
Podobně jako Havel, udělil před Štědrým večerem sedm milostí také jeho americký protějšek George Bush. Veskrze se jednalo o méně závažné delikty - od drobných podvodů po falšování údajů na tachometru automobilu.
Zdroj: Hospodářské noviny
Datum vydání: 27.12.2002

 

Havel dal milost lékařce, jíž utekl pacient

Praha (ČTK) Prezident Václav Havel udělil den před Vánocemi jedenáct milostí. Omilostnil mimo jiné lékařku Hanu Burešovou, která byla zatím nepravomocně odsouzena kvůli šíření tuberkulózy. Informace o udělených milostech zveřejnila prezidentská kancelář na svých internetových stránkách. Doktorku Burešovou chtěl soud potrestat za to, že nezajistila převoz pacienta nemocného tuberkulózou do nemocnice. Místo toho se spolehla na slib jeho známého, že nemocného muže k hospitalizaci odveze. Ten slib nesplnil a pacient o čtyři dny později zemřel. Milost dostal i muž, který lékařce přepravu nemocného slíbil. I jeho chtěl soud potrestat za šíření nakažlivé choroby. Za lékařku se postavili její kolegové i zdravotnické organizace. Čtyři a půl tisíce zdravotníků, mimo jiné sedm děkanů lékařských fakult, dokonce zorganizovalo podpisovou akci na podporu osvobození lékařky Burešové. Její možné pochybení odůvodňovali nepřesnostmi v zákoně a ministerské vyhlášce. "O milost jsme nežádali, protože jsme byli odhodláni dál bojovat. V každém případě je to milý dárek pod stromeček," řekla Burešová.
Lékařka Burešová dodala, že se cítí nevinná a možná bude pokračovat v procesu. Potrestaná už však být nemůže.
Prezident Havel před Vánocemi také omilostnil muže, který byl odsouzen na 22 měsíců za to, že opilý řídil auto a při dopravní nehodě usmrtil člověka. Milost udělil i dalšímu muži, který řídil pod vlivem alkoholu a při nehodě zemřeli dva jeho spolujezdci.
Prezidentského pardonu se dočkal i muž odsouzený na dva a půl roku za zpronevěru. Podle soudu vybral bez souhlasu majitelky z jejích vkladních knížek peníze a větší část z nich si ponechal. Podle prezidentské kanceláře omilostněný muž všechny peníze odevzdal a na ženu sám podal trestní oznámení kvůli křivému obvinění a křivé výpovědi. O nevinně odsouzeného je přesvědčena řada osob, které se na prezidentskou kancelář obrátily. Mezi nimi i dva senátoři.
Mezi omilostněnými je také muž, který měl jít na sedm let do vězení za zpronevěru. Podle soudu prodal svou firmu, aniž řádně vypořádal své závazky vůči jiné firmě. Peníze určené k úhradě tohoto závazku použil na jiný účel. Den před Vánocemi prezident také zastavil trestní stíhání muže podezřelého z přípravy krádeže. Před pěti lety údajně vzal své příbuzné vkladní knížku a požadoval část peněz. Celý případ má více rodinný než kriminální podtext, píše se na stránkách Hradu. Osmašedesátiletý muž má i vážné zdravotní problémy a není prý schopen chápat smysl trestního řízení. V tomto případě však ministr spravedlnosti nedoporučil prezidentovi milost udělit. Havel na jeho názor nedal.
Ministr spravedlnosti Pavel Rychetský protestoval i proti další udělené milosti. Šlo o muže, který v opilosti zavinil dopravní nehodu a zranil čtyři lidi. Soud ho potrestal čtyřmi lety vězení. Havel ještě omilostnil muže odsouzeného za krádež měděných kolejových propojek a ženu, která měla jít do vězení za to, že neplatila alimenty na své dvě děti.
Mladá fronta Dnes
Datum vydání: 27.12.2002  


Vánoční milost

 Prezident udělil milost lékařce. Soudy ji chtěly potrestat, neb nezajistila převoz člověka, u něhož zjistila známky infekční tuberkulózy. Věřila, že muž tak jak slíbil odjede s přítelem rovnou do nemocnice. Věřila slovu svobodného, svéprávného člověka, který sám vyhledal její pomoc. Chovala se logicky. Muž však slib nedodržel. Za pár dní zemřel. Havlovo předvánoční gesto je tentokrát srozumitelné i pro laika. Nemusíme číst stovky právních rozkladů ani nám nemusí citovat z prezidentských pravomocí udělit milost komukoliv a kdykoliv, abychom právě tuhle milost pochopili. Ladí i s obecným chápáním spravedlnosti: lékařka žádnou chorobu nešířila. Ona nikoho nenakazila. Byl to její pacient, nikoliv ona, kdo utekl a ohrožoval okolí. Odpovědnost za šíření rizika nese (nesl) onen muž. Věděl (byl poučen), co se může stát. Nemocný člověk není vězeň a lékař není bachař, aby někoho násilím kamsi dopravoval. A nemůže ručit svým osudem a kariérou za chování jiného člověka. Tisíce lékařských podpisů na peticích protestujících proti stíhání lékařky nebyly a nejsou prázdným gestem stavovské loajality. Pokud zákony opravdu říkají, že každého člověka, byť jen podezřelého z nákazy, musí doktor v každé situaci zajistit, jsou to podivné zákony. Anebo si je soudy jen podivně vykládají. Představme si sebe v roli lékaře. Pacient se chová normálně, ví, co mu je a co hrozí, slíbí, že se obratem jde léčit. Máme mu a priori nevěřit? Máme ho spoutat, odvléci do sanitky, i když na něj za rohem čeká jeho vlastní odvoz? Řidič ambulance by ho měl připoutat k sedadlu jako policista? Nebyli bychom pak souzeni za omezování osobní svobody? Vždyť bychom "znásilnili" svéprávného, informovaného člověka, který nebyl zbaven odpovědnosti za své činy a sebe samého.
Odsouzená lékařka chorobu nešířila. Nikoho nenakazila. Byl to její pacient, nikoliv ona, kdo utekl a ohrožoval své okolí.
Mladá fronta Dnes
Datum vydání: 27.12.2002

                            zpět